Uvažujete nad kúpou elektromobilu? Viete ako vám prispeje štát?

Uvažujete nad kúpou elektromobilu? Viete ako vám prispeje štát?

Je len otázkou času, kedy aj my svojho „spaľovacieho“ tátoša vymeníme za šetrnejší elektromobil. Pre normálneho človeka je to však zatiaľ len pridrahá hudba budúcnosti. Štáty a automobilky preto spoločne hľadajú spôsob, ako postupne doteraz drahé elektromobily urobiť cenovo dostupné.
 
Automobilka ŠKODA AUTO vo svojej Stratégii 2025 prezentuje postupný prechod na ekologickejšie pohony a jedným zo základných bude elektromobilita. Zatiaľ sú však autá drahé a sieť dobíjacích staníc riedka. To všetko sa však má postupne zmeniť. Štáty už hľadajú nové nastavenia pravidiel a opatrení, ako tento trend podporiť. Hľadá sa spôsob, ako znížiť ceny, alebo zvýhodniť nákup elektromobilu. Pozrime sa teda, ako to vyzerá u nás a v niektorých ďalších krajinách s podporou elektromobility.

Začnime doma, aby sme mali čo porovnávať. Na Slovensku pri kúpe elektromobilu dostanete príspevok 3 – 5 tisíc od štátu (to platí do konca roku 2019). Nemusíte platiť cestnú daň a pri registrácii si môžete uplatniť nižšiu sadzbu registračného poplatku. Nie je to síce veľa, ale sme na tom stále lepšie, ako susedia v Česku, kde nedostanú od štátu žiadnu dotáciu, iba nulovú cestnú daň a zdarma parkovanie v Prahe.

Podobne ako u nás sú na tom v Maďarsku, kde si kupujúci môžu uplatniť zľavu až 21% (čo je v prepočte približne ako na Slovensku). K tomu oslobodenie od cestnej dane aj registračného poplatku. Z našich blízskych krajín sa na tom najlepšie javí Slovinsko, kde je dotácia na kúpu až 7,5 tisíc eur. Naopak najhoršie sú na tom Poliaci, kde štát kúpu elektromobilu vôbec nepodporuje a zatiaľ len o tom uvažuje.

A ako sú na tom „vyspelejšie krajiny“? V Nemecku štát prispeje 4 tisíc eurami a oslobodením od dane na 10 rokov. Podobne s tým oslobodením na desať rokov od cestnej dane sú vo Francúzsku, no štát prispeje až sumou 6 tisíc eur a navyše poskytne príspevok 4 tisíc eur na likvidáciu starého dieselového auta. V Anglicku dostanete príspevok 3,5 tisíc libier a nižšiu cestnú daň. V Rakúsku neplatíte spotrebnú daň, daň z vlastníctva ano zo znečistenia a môžete si uplatniť cenu v odpočte DPH. V Nórsku tiež nemusíte vôbec platiť DPH z kúpnej ceny a k tomu neplatíte žiadne poplatky v mestách na diaľniciach ani na trajektoch. A to už je naozaj na zváženie kúpy. V Holandsku je možné cenu z elektromobilu odpočítať postupne z daní v priebehu piatich rokov až do výšky 19 tisíc eur.

A ako sa tieto opatrenia prejavujú na podiele na trhu s automobilmi? Čísla v tabuľke vravia za všetko!

Podiel elektromobilov na registrácii za rok 2018:
Nórsko 80,3 % !!!!
Holandsko 12,7 %
Rakúsko 4,5 %
Francúzsko 3,5 %
Anglicko 3,2
Maďarsko 2,5 %
Nemecko 3,1 %
Slovinsko 1,5 %
Španielsko 1,4 %
Česká Republika 0,7 %
Slovensko 0,6 % !!!!
Poľsko 0,3 %