Ako dopadla ŠKODA na Rallye Monte Carlo?

Už 87.ročník najslávnejšej rely súťaže sa skončil počas víkendu v okázalom kniežatstve na brehoch Stredozemného mora a v kategórii WRC2 hneď tretina posádok štartovala s úspešným modelom ŠKODA FABIA R5. Továrenská posádka Kalle Rovanpera a Jonne Halttunen si odváža body za druhé miesto v kategórii WRC2 PRO.

V novej sezóne bola silno obsadená trieda RC2 vozidiel špecifikácie R5 skusmo rozdelená extra pre továrenské tímy a zvyšok štartového poľa bez továrenskej podpory. Mladoboleslavský továrenský tím ŠKODA MOTORSPORT postavil do súťaže 18-ročného talentovaného nováčika Kalle Rovanperu, ktorého otec Harri kedysi tiež jazdil v škodováckych farbách. Mimoriadne náročná monacká súťaž však nie je len o rýchlosti, ale hlavne o skúsenostiach. Nuž a tie mladíkovi z Fínska zjavne chýbajú.

Už v závere vlaňajšej sezóny dokázal šikovný chlapec v Katalánsku poraziť neporaziteľného Jana Kopeckého a tým si „povedať“ o miestenku v továrenskom tíme, kde nahradil Pontusa Tidemanda. V Monaku mu preto dali prednosť pre úradujúcim šampiónom Kopeckým, pre ktorého to bude asi posledná súťažná sezóna v ŠKODA MOTORSPORT. Skúsenosti sa však nedajú získať inak, než štartom. A tie rozhodli aj teraz.

Kalle Rovanera chcel dokázať, že je naozaj špičkovým pretekárom, no hneď v úvodnej rýchlostnej skúške štvrtkového prológu sa zošmykol z trate a získal obrovskú stratu, ktorú už nemal šancu stiahnuť. „Bola to moja chyba,“ priznal mladučký Fín narodený 1.10.2000 a do konca súťaže statočne bojoval, aby nakoniec z 84.miesta, na ktoré sa po chybe prepadol, skončil v nedeľu na peknom 18.mieste absolútneho poradia. A pretože v kategórii WRC2 PRO okrem neho štartoval iba Gus Greensmith s Fordom, tak Rovanperovi nakoniec pripadlo druhé miesto a dôležité body z pohľadu vývoja sezóny. „Chlapec ukázal svoju morálnu silu a bojovného ducha,“ pochválil ho s pochopení nakoniec šéf tímu Michal Hrabánek.

Druhým podnikom MS rely je švédska rely, ktorá sa jazdí zvyčajne celá na snehu a ľade. Musíme si však ešte pár dní počkať, kým sa dozvieme, koho postaví továrenský tím ŠKODA MOTORSPORT na štart tohto podniku.